Важливою частиною планування вагітності є медичне обстеження, яке слід пройти за кілька місяців до припинення вживання контрацептивів. Цей час потрібний, щоб скоригувати можливі проблеми та пройти вакцинацію. Тоді на момент зачаття організм буде у своїй найкращій формі, а це підвищує шанси на нормальний перебіг вагітності. Фахівці вважають, що обстеження бажано пройти не лише майбутній матері, а й майбутньому батькові, тому зараз просунуті спеціалізовані клініки, пропонуючи зручні комплексні обстеження, пропонують пакет планування вагітності для обох партнерів.
Які аналізи потрібно здати обом партнерам
Щоб оцінити стан здоров’я та мінімізувати можливі ризики, рекомендовано здати низку лабораторних аналізів та пройти інструментальне дослідження.
Загальні аналізи:
- Клінічний аналіз крові та сечі — оцінка загального стану організму, виявлення запалення, порушення згортання крові та інших серйозних проблем.
- Біохімічний аналіз крові — оцінка функції печінки та нирок.
- Аналіз на групу крові та резус-фактор — оцінка ризику резус-конфлікту.
- Феритин — це основний білок, що зберігає залізо в організмі, і його рівень у крові — найточніший маркер запасів заліза, тобто гемоглобін може ще бути в нормі, а феритин уже знижений, що дає нам змогу дізнатися про прихований залізодефіцит.
Аналізи на інфекції:
- Аналізи крові на ВІЛ, сифіліс, гепатит В та С.
- Аналіз на приховані інфекції (ПЛР) — виявляє цитомегаловірус, хламідіоз тощо.
- Аналіз крові на антитіла до інфекцій групи TORCH, які можуть спричинити вроджені аномалії розвитку плода.
Оцінка репродуктивної функції:
- Для жінок — аналізи крові на АМГ, ФСГ, ЛГ, естроген, прогестерон, пролактин, ТТГ.
- Для чоловіків — аналіз крові на тестостерон, а за потреби й на інші гормони, які впливають на якість сперми.
- Спермограма — оцінка якості сперми.
Генетичні дослідження:
- Аналіз крові на спадкові захворювання.
- Консультація генетика, якщо є ризик генетичної патології.
Інструментальні дослідження: УЗД органів малого таза для жінок.
Це досить докладне обстеження, яке виявляє більшість проблем з боку репродуктивної системи та організму загалом. Результати аналізів оцінює лікар, за потреби він може призначити додаткову діагностику.
Планування вагітності в медичному центрі «Мати та дитина» зручне тим, що всі дослідження можна пройти в одному місці й відразу отримати лікарський висновок, а також потрібні консультації.
Що ще потрібно, щоб підготуватися до вагітності?
Консультації спеціалістів
До вагітності парі слід проконсультуватися з фахівцями:
- Гінеколог для жінки та уролог (андролог) для чоловіка — для оцінки репродуктивного здоров’я.
- Терапевт або сімейний лікар — для оцінки загального стану здоров’я.
- Стоматолог — для виявлення та усунення захворювань зубів та ясен, які є небезпечними осередками хронічної інфекції.
Вакцинація
До вагітності жінці слід пройти вакцинацію від небезпечних інфекцій: краснухи, гепатиту В, COVID. Також рекомендовано зробити щеплення від сезонного грипу. Це щеплення безпечне, за потреби його можна робити навіть вагітним, проте краще підготуватися заздалегідь, щоб до початку сезону вже сформувався імунітет.
Приймання вітамінів
Бажано місяці за три до зачаття почати приймати фолієву кислоту (вітамін В9). Це є доказаною ефективною профілактикою вроджених вад розвитку плода, а саме дефектів нервової трубки, яка формує спинний та головний мозок.
Корекція способу життя
Щоб організм працював якнайкраще, бажано дотримуватися здорового способу життя. Зазвичай ніяких кардинальних змін не потрібно, оскільки вони лише стають джерелом додаткового стресу. Достатньо бути рухливими, намагатися проводити хоча б годину на день на свіжому повітрі, харчуватися збалансовано й повноцінно відпочивати, що в першу чергу означає висипатися ночами. Це важливо, оскільки саме під час нічного сну вмикається система самовідновлення організму. Єдиним радикальним заходом, без якого не обійтися, є відмова від шкідливих звичок — куріння та зловживання алкоголем.
Автор: Шумейко Олена Ігорівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б